Проект «УНІВЕРСИТЕТ БЕЗ МЕЖ»

А чи багато хто знає в Україні про компанію, яка виникла саме в Києві, і людину, котра успішно конкурувала із самим Фаберже і котру ще за життя називали «київським Картьє»?  Сьогодні, 24 січня, в проекті «Університет без меж» (Проект за підтримки JDC www.jdc.org) ми продовжили цикл  online –зустрічей  «Відомі євреї». Учасники заходу дізнались про життя ювеліра Йосипа Маршака. Розповіла про нього журналіст, композитор, піаніст, чудовий оповідач Вікторія Медова.

Блискучого поета і перекладача Самуїла Маршака знають усі, а та людина, про яку йшла розповідь, — його двоюрідний дядько. Причому представник найбільш бідної та провінційної гілки сімейства — якщо Самуїл Маршак усе ж таки народився у Воронежі в родині майстра миловарного заводу, який зміг відправити сина в гімназію, то його дядько Йосип Маршак народився в глухому селі Гнатівка під Києвом 1854 року (на півтисячі мешканців жодної гімназії) і освіту здобув, як заведено казати в таких випадках, «домашню» — тобто жодної.

Йосип Маршак у 14 років подався до Києва, шукати місце учня і, що цікаво, знайшов його! Причому саме місце учня ювеліра: перепустка до професії складної та престижної. Напевно, дуже вже хотів. Через кілька років Маршак уже благополучно складає іспит у ремісничій управі й отримує можливість самостійно зайнятися ювелірним ремеслом. Зробити перший «шедевр» та створювати нові, переїхати на Хрещатик де розташовані найдорожчі магазини. 1890 року Маршак вперше виїхав за кордон, відвідав Всесвітню виставку в Парижі, низку європейських виробництв і повернувся з новими ідеями. За ними приспіло й міжнародне визнання: медаль з почесним дипломом на Всесвітній виставці в Чикаго 1893-го, золота медаль на Всесвітній виставці 1894 року у світовій столиці ювелірної справи Антверпені. Потім прийшли головні призи виставок у Києві, Парижі, Петербурзі, Льєжі…

Він будує на Хрещатику справжню ювелірну фабрику, яка вже 1896 року випустила тільки золотих виробів аж 7 пудів (112 кг). Його продукція розходиться по ярмарках у багатьох містах Російської імперії — Полтаві, Харкові, Тифлісі, проте найзначніший успіх має у найбільших містах — Петербурзі, Москві, Варшаві, ну і в Києві, звісно, — сам Фаберже не витримує в цьому місті конкуренції.

Представництва ювелірного дому «Маршак», що має штаб-квартиру в Парижі, працюють у США, Японії, Австралії, низці інших країн…

Відгуки слухачів проекта «Університет без меж»:

  • Ми дізналися не лише про видатну, талановиту людину, благодійника, а і отримали велику насолоду переглядаючи його чудові роботи- ювелірні вироби;
  • Так цікаво дізнаватись про нових відомих людей!

Комментарии закрыты.